JAK VYBRAT PARFÉM PODLE INTENZITY VŮNĚ

Běžně jsme zvyklí jakoukoliv vůni označovat jako parfém. Prodejci se také přizpůsobili, protože zákazník hledá "parfém".  Jak se od sebe liší jednotlivé vůně podle koncentrace a jak si vybrat tu pravou? To se dozvíte právě zde. Pohodlně se tedy usaďte a jdeme na to.

 

Kolínská voda neboli Eau de Cologne

Kolínská voda vykazuje nejnižší koncentraci vonných složek. Běžně se jejich podíl pohybuje okolo 3 až 5 %.

Mužům může sloužit jako alternativa k vodě po holení a v sortimentu pro muže kolínská voda převažuje. Nosit je však jako běžnou vůni mohou i ženy. Na trhu jsou také dostupné unisex produkty vhodné pro obě pohlaví.

Typicky se jedná o jemné vůně obsahující ovocné tóny, zejména citrusové oleje. Ty však rychleji vyprchají, už cca za dvě hodiny. Kolínská voda tak přináší spíše jemný pocit svěžesti a čistoty než intenzivní vůni. Nanášet ji lze opakovaně, a to i do vlasů nebo na oblečení. Vůně vás pak může provázet celý den. Hodí se na běžné nošení, ale například i na sport.

 

Toaletní voda neboli Eau de Toilette (EDT)

Toaletní voda již nabídne vyšší koncentraci vonných látek. Nachází se v ní 4 až 8 % parfémového oleje.

To je ideální množství na běžné denní nošení. Vůně se nevytrácí tak brzy jako u kolínské, cítit ji budete asi tři hodiny, ale není přehnaně silná a vtíravá. Proto ji můžete používat například do zaměstnání, kde by intenzivní vůně mohla okolí během celého dne obtěžovat.

Výběr různých toaletních vod na trhu je poměrně pestrý. Navíc jsou levnější než parfémovaná voda. Jde tak o ideální sortiment, na kterém si můžete vyzkoušet, co vám vyhovuje, pokud ještě svůj oblíbený parfém nemáte. Hodí se i pro ty, kteří vůně chtějí cíleně střídat.

Dělí se na pánské a dámské. V sortimentu pánských vůní většinou najdete vůně s převahou dřevitých tónů. Pánové tak mohou sáhnout například po kořenité vůni BOS No.6 BOTTLED. Dámské „toaletky“ bývají lehké, květinové. Řada žen si v tomto segmentu zamilují třeba parfém ARM BECAUSE IT´S YOU.

 

Parfémovaná voda neboli Eau de Parfum (EDP)

Parfémovou vodu charakterizují 8 až 15 % vonných složek. Jedná se již o silnější koncentrát. Oproti parfému však dříve vyprchává. Vydrží cca pět hodin. Ve srovnání s pravým parfémem se taktéž celá vonná kompozice pomaleji vyvíjí.

Parfémové vody jsou velmi variabilní, na trhu existují opět ve variantě pro ženy, muže i unisex. Vzhledem k tomu, že se jedná o silnější vůni, doporučují se spíše pro večerní nošení. Setkat se můžete i s názorem, že výraznější vůně jsou vhodné na zimu, zatímco v létě byste svou parfémovou vodu měli vyměnit za lehčí vůni.

Hranice však nejsou dány nijak striktně, jestliže si najdete oblíbenou vůni v této kategorii, nemusíte se jí vzdávat ani v teplých měsících. Parfémová voda má výhodu i ve výdrži. Běžně ji ucítíte zhruba po dobu čtyř až šesti hodin na pokožce, na oblečení zpravidla i celý den. Jde ale samozřejmě o vyšší investici ve srovnání s toaletní vodou.

 

Parfém

Běžně používaným slovem parfém bychom měli správně označit pouze extrémně silné vůně s 15 – 40 % vonných složek.

Na kůži vydrží velmi dlouho, některé parfémy mohou vonět až 24 hodin. Aplikace je jiná, parfémy většinou postrádají rozprašovač. Silnou vůni stačí pouze kápnout na pokožku. Po stránce intenzity i kvality patří k tomu nejlepšímu, co je na trhu k dispozici.

Parfémy jsou však též velmi drahé, jejich cena běžně překračuje 3000 Kč, časté jsou i ceny nad 5000 Kč. Jde o exkluzivní produkty, které zpravidla ani nebývají běžnému spotřebiteli příliš dobře dostupné. Prodávají se zejména v obchodech značkových výrobců. U nás se tedy nejčastěji setkáváme s prodejem Eau de Parfum nebo Eau de Toilette

Na e-shopu ESENSINO najdete desítky nádherných dámských i pánských vůní inspirovaných světovými značkami. Vyzkoušet můžete například toaletní vodu CKL ONE UNISEX vhodnou pro muže i ženy.

 
Výhody
nákupu
Vonné esence z Francie
Nepřiplácíte značkový obal

MenuX

K poskytování služeb využíváme cookies. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním. Více informací zde: Zásady souborů cookies.

Souhlasím